Son zamanlarda kullanıcıların evde kendi kendilerine özel ihtiyaçlarına göre sürdürülebilir ürünler yaratabileceği, modüler bir ev-tipi geri dönüşüm istasyonu görmüştük. Şimdi de bir 3D yazıcı kalem olan Renegade, Kendin-Yap furyasını takip edenler için evlerinde bulunan her türlü plastik kabı kullanarak havaya çok boyutlu objeler çizme ve ihtiyaca yönelik ürünler yaratma olanağı veriyor.

introducing-renegade-3d-printing-pen-turns-recycled-plastic-bottles-bags-art-2

Kalem önce plastik kartuşları ısıtarak bir jel haline getiriyor, bu jel havayla temas ettiğinde ise sertleşiyor. Ayrıca kalemin yanında, genç üreticilere kolay kullanımlı bir plastik öğütücü alet veriliyor. Bu sayede farklı renklerde kartuş üretmek de mümkün oluyor. Kullanıcılar plastik şeritleri kalemin arkasına yerleştiriyor. Isıtıcı, plastiği ısıtırken şekillendirilebilen bir jel kalemin ucundan dışarı çıkıyor. Böylece, kullanıcılar istedikleri her şeyi çizebiliyor. Renegade, hem plastik pet şişelerden ve plastik poşetlerden elde edilen şeritleri kullanabiliyor hem de bu renklerle sınırlı kalmak istemeyen yaratıcılar için standart 3D kartuş kullanma imkanı tanıyor.

introducing-renegade-3d-printing-pen-turns-recycled-plastic-bottles-bags-art-3

Kahve telvesi artıklarından üretilen kartuşlar kullanan geri dönüşümlü ve hünerli 3D yazıcıları daha önce görmüştük. Çevre bilincine sahip duyarlı sanatçıları bu tarz buluşlara büyük ilgi gösteriyor.

Kaynak: Link, video

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

*