Bir varlığın, evrendeki yerini tam olarak anlayabilmesi için, bulunduğu son noktaya kadar onu getiren tüm faktörleri anlaması gereklidir. Bu sebepten ötürü, tam 5.000 yıl önce öldürülmüş olan “Ötzi the Iceman” ismi verilmiş, arkeologlar tarafından bulunmuş ve çok az bir bozulmayla günümüze kadar var olmayı başarmış insan kalıntısı bilim adamları açısından büyük önem taşıyor. Avrupa’nın bilinen en eski doğal mumyası olan Ötzi’den daha fazla bilgi edinebilmek için, özel olarak bir araya getirilen ekip, 3D yazıcı teknolojisi kullanarak, mumyanın tıpa tıp aynısını yaratmayı başardı.

Uzun süren incelemeler sonucunda, dört kişi tarafından saldırıya uğrayarak, ya da dini bir ayinde öldürülmüş olduğunu düşündükleri Ötzi’nin kalıntıları şaşırtacak şekilde bütün olarak durmakta. Buluşu 1991’de Avusturya-İtalya sınırındaki Öztal Alplerinde gerçekleşmişti.

Ötzi’nin kalıntıları şu anda İtalya’da, “South Tyrol Museum of Archaeology”de sergilenmekte. Sanatçı Gary Staab, mumyanın bire bir kopyasını yaratması için davet edilmişti. Böylece daha fazla insan, 5 bin yaşındaki mumya hakkında daha çok şey öğrenebilecekti. Bunu başarabilmek için, Staab, Materialise’ın Mamut SLA işleminden faydalanarak, Buz adamın devasa bir çıktısını almayı başardı. Çıktının üzerine Staab, ten dokusu verebilmek için şekil verdi ve cesedi gerçeğe yakın renkler kullanarak boyadı.

Öncelikle, buz adam CT makinasıyla taratıldı, çünkü bazı vücut parçaları eksikti. Mühendisler, Ötzi’nin kaburgaları gibi eksik bu parçaları tekrar yaratmak zorunda kaldılar. Mühendisler bu işlemin bire bir oturması için Materialise’ın 3-matic yazılımını kullandılar. Son olarak da, daha önce Materialise ile çalışıp, ünlü Mısır Firavunu Tutankamun’un bir kopyasını yapan Gary Staab ise mumyanın son dokunuşlarını tamamladı.

Ötzi, çok iyi bir durumda keşfedilmiş olan en eski doğal mumyalanmış insan kalıntısıdır. Yaşayan insanlara çok güzel gözükmeyebilir, ancak Ötzi ‘nin bize anlatacağı çok önemli bilgiler olduğunu unutmamak ve tarihimize, 3D yazıcıları gibi faydalı teknolojiler ile birlikte daha sıkı sarılmamız gerektiğini göz ardı etmememiz gerekmektedir.

 

 

Kaynak

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

*