Hologram yansıma için akıllı telefonun üzerine küçük bir ”Pepper Ghost” üretmeye ne dersin.

tupacholo-1-copy

ABD’li rap müzik sanatçısı Tupac Shakur’un 2012 yılında Coachella daki konserinde sahne üzerinde kullandığı holografik kendi görünümü, bir çok kişinin dikkatini çekmiş ve holografik görüntüyü ayrıntılı olarak gözler önüne sermişti.

Dans yanılsama tekniğini ilk olarak 16. yy da Napoli’li bilimci Giambattista dello Porta tarafından tanımlanmış ve kullanılmıştır. Daha sonra Henry Dirks ve John Henry Pepper tarafından geliştirilmiş ve adı Pepper’s Ghost olarak kalmıştır.

Aslında bu yanılsamanın gerçekleşmesi için tamamen bu işe ait bir oda gereklidir. Ama bu günlerde sadece küçük akrilik piramit ve akıllı telefonunuzu kullanarak küçük bir Hologram Yansıma yapabilirsiniz. Peki Nasıl Yapabiliriz ?

1. Ölçü ve İşareti

p1040056-copy

CD kutusunun üzerine, alt uzunluğu 61.5mm, üst uzunluğu 12mm  ve  yan uzunlukları 43mm olan bir ikizkenar yamuk çizin. Bu işlemi 4 kez tekrarlayarak şekili çizin.

2. Kesim

p1040059-copy

Maket bıçağı veya bir kutu kesici ile CD kutusunun üzerine çizilmiş çizgilerden dikkatlice kesin. Akrilik nispeten keskin kenarlara sahip olduğu için kesim parçaları çıkarırken dikkatli olun.

3. Parçaları Birleştirin

p1040066-copy

Parçaları 43mm kenarlarında yanyana 4 adet yerleştirin ve her kenarında yapıştırıcı kullanarak parçaları birbirne yapıştırın. kenarları 3 bantlanmış edildiğinde, bir piramit şekline onları katlayın ve kalan kenar bantlayın.

Not: Hologramik görüntüler için tıklayın.

 

Yazar Hakkında

Kerim Dinç

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesinde lisans öğrencisi. Ekonomi, gelecek ve tarih konularına olan ilgisinden dolayı, zamanını daha çok bu konular üzerinde düşünmek, yazmak ve çalışmak için ayırıyor.

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

*