3D teknolojisi akademik projelerde boy göstermeye devam ediyor. Geçtiğimiz Nisan ayında çalışmalarına başlanan 3D inşaat kepçesi için kabin tasarım yarışması sonuçlandı. Illionis Üniversitesi’nde bir grup öğrencinin gerçekleştirdiği kabin tasarımı birincilik ödülüne layık görüldü.

insaatkepcesi-printing3dnews

Dünyanın ilk 3D baskılı inşaat kepçesi üretimi kapsamında düzenlenen kabin tasarımı yarışmasının sonuçları 11 Haziran’da açıklandı. Birincilik elde eden Illionis Üniversitesi Mühendislik bölümü öğrencileri yarattıkları tasarımın hayata geçeceğinden ötürü oldukça heyecanlı.Endüstriyel baskı dünyası ve profesyonel kullanım 3D yazıcı üreticilerinin ilgisini çeken bu kepçe projesinin üretim çalışmalarının son hızla devam ettiği belirtiliyor.

7-11 Mart 2017 tarihleri arasında Las Vegas’ta düzenlenecek olan CONEXPO-CON/AGG fuarında sergilenmesi planlanan; 3D Ekipman Üreticileri Birliğ(AEM), Ulusal Likit Güçü Birliği( NFPA),  Etkili ve Kompakt Likit Gücü Merkezi(CCEFP) Oak Ridge Ulusal Laboratuvarı(ORNL)ve Ulusal Bilim Derneği(NSF) kurumları tarafından ortaklaşa gerçekleştirilen bu proje katmanlı üretim alanında gerçekleştirilen önemli çalışmalardan biri olarak gösteriliyor.

insaatkepcesi-2printing3dnews-1

Kabin Son Kullanıcı Ürünü Olarak Üretilecek

Illionis Üniversitesi ekibi oldukça rekabetli bu ulusal yarışmada kazandıkları başarının çok yoğun bir çalışmanın sonucu olduğunu dile getirdi. Ekibin bu bağlamda tasarım için TopOpt topoloji optimizasyon yazılımı kullanarak kabinin yük mukavemeti bölgelerini tespit ettiği söylendi.Ardından ekip farklı materyallerle test yaptı ve Autodesk Fusion 360 yazılımı ile tasarımda gereksiz materyalleri çıkarttı. Ekibin üyesi Tsubaki-Lu bu materyal elemeleriyle elde ettikleri ürünü şu şekilde açıkladı;

“Geliştirdiğimiz kabin çelikten daha hafif bir materyalden yapılmasına rağmen yarışmadaki diğer tasarımlardan daha fazla sağlamlık gösteriyor. ”

insaatkepcesi-3printing3dnews-1

Illionis Mekanik Bilim ve Mühendislik Bölümü Lisans Programları Yetkilisi Professor Elizabeth Hsiao-Wecksler 28 üst düzey tasarım projesinin rekabet ettiği bu yarışmada birinci gelen tasarımın gördükleri en detaylı çalışmalardan biri olduğunu belirtti.

Kazandıkları yarışma ile 2,000$ nakit ödülün sahibi olan öğrencilerin, tasarımlarının 3D baskıyla somut hale dönüşmesini izlemek için Oak Ridge Ulusal Laboratuvar’ını (ORNL)  ziyaret edecekleri belirtildi. Kabin ve diğer kısımlarının tamamlanıp CONEXPO-CON/AGG 2017’de görücüye çıkması heyecanla beklenen 3D inşaat kepçesi ise şu an endüstriyel 3D dünyasının odağında.

Kaynak: Link

Yazar Hakkında

Kerim Dinç

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesinde lisans öğrencisi. Ekonomi, gelecek ve tarih konularına olan ilgisinden dolayı, zamanını daha çok bu konular üzerinde düşünmek, yazmak ve çalışmak için ayırıyor.

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

*