Yazılım şirketi CBI Insight, Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg’in ‘duygu teknolojisi’ üzerine çalışmalarını incelerken, 2015 yılına dayanan ürkütücü bir patentle karşılaştı. Kullanıcının telefonunun ön kamerasından faydalanarak yüz ifadesini algılamaya dayanan teknoloji, hangi içeriklerin ne gibi tepkiler aldığını ölçmek amacıyla geliştirilmiş.

Patent dosyasında kullanıcının akıllı telefonunu kullandığı sırada gülümsediği ya da kaşlarını çattığı görülüyor. Eğer kullanıcı, gördüğü şeyden memnun gibi görünüyorsa Facebook bu tarz içerikleri daha sık gösterebilir.

Patentler genellikle bir ürüne dönüşmüyor. Üstelik Facebook’un böyle bir teknoloji sebebiyle çok fazla tepki çekmesi muhtemel. Kullanıcıların duygu durumunu gizlice takip etmek, Facebook’un ürkütücü bir şirket olarak algılanmasına sebep olabilir.

Yazıyla duygu iletimi

Yine de Facebook duygu algılama özelliğini daha az zararlı görünen bir alanda denemeyi düşünüyor. Şirketin geçtiğimiz günlerde aldığı bir patent, kullanıcıların yazı yazarken tuşlara basma hızına ve şiddetine göre o sırada hissedilen duyguyu algılamayı amaçlıyor. Böylece yazı boyutu o anki hisse göre büyüyüp küçülebilir ya da yazı tipi değiştirilebilir. Bu teknoloji, yazı ile iletilemeyen bazı duyguların karşıya daha net bir şekilde iletilmesini sağlayabilir.

Facebook’un denediği bir başka teknoloji ise özçekim ile emoji göndermek. Kullanıcının yüzünü otomatik olarak algılayan teknoloji, kamerada gülümseyen bir yüz gördüğünde karşı tarafa gülümseyen emoji göndermek gibi işlevlere sahip.

Tüm bu teknolojiler şimdilik deneme ya da fikir aşamasında. Facebook şimdilik duygu algılamaya yönelik herhangi bir teknoloji kullanmıyor. Facebook’ta tam olarak hangi bilgilerinizin takip edildiğini öğrenmek isterseniz gizlilik politikasını okuyabilirsiniz.

 

Kaynak

Yazar Hakkında

Özlem Emine Doğan

Lisans eğitimini Gazi Üniversitesi Grafik tasarım bölümünde tamamladı. Yüksek lisans eğitimine Akdeniz Üniversitesi Sanat ve Tasarım bölümünde devam etmektedir.

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

*