İnsan hakları konusunda doğru kararlar verebilen yapay zeka geliştirildi.

İnsan hakları davalarında doğru kararlar verebilen bir yapay zeka sistemi üretildi. Araştırmacılar, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin 3,6 ve 8 nolu sözleşmelerine 584 davayı yapay zekaya iletti ve hangilerinde insan hakları ihlali bulunduğunu sordu. Makine öğrenmesi algoritmalarını kullanan yapay zekalı hakim, kararları %79 oranında doğru verdi.

Pensilvanya Üniversitesi, Londra Üniversitesi ve Sheffield Üniversitesi’nin ortak çalışmaları ile geliştirlen bu yapay zeka, hukuk firmalarına hangi insan hakları davalarını alacakları konusunda yardım etmeyi hedefliyor.

499dab9d8e243c2c509fc9d405202bbe3316682f

Çalışmayı yürüten ekibin başındaki kişi Dr. Nikolas Aletras diyor ki:

“Bir gün tüm yargıçlar, avukatlar ve savcılar yapay zeka olsun demiyoruz, fakat şu bir gerçek; davalarda yardımcı olabilirler”.

Bu yapay zeka sistemi, metinlerdeki örüntülere, kombinasyonlara bakıyor ve buradan hareketle bir sonuç çıkarıyor. Ekip üyelerinden Dr. Vasileios Lampos ise;

“İlk defa metin işleme kullanılarak karar verme sürecine hazırlanılıyor. Böyle bir aracın etkinliğini arttırmak için mahkemelerden daha çok talep olması gerek, fakat bunun için daha çok yönetmelik test etmeli ve ne kadar doğru karar verdiğine bakmalıyız”.

Araştırma PeerJ Computer Science dergisinde yayınlandı. Aletras, çalışmanın özellikle Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin (AİHS) ihlali nedeniyle açılan davaların aydınlatılmasında önemli katkıları olabileceğine dikkati çekti.

6870e3ec37c705a1768d5d01ca99f13de4a3daa3

Çalışma kapsamında, AİHS’in işkence yasağıyla ilgili 3’üncü, adil yargılamayla ilgili 6’ncı ve özel hayata saygıyla ilgili 8’inci maddelerinin ihlal edildiği gerekçesiyle açılan 584 davanın, İngilizce veri kümeleri sisteme girildi.

Temel haklarla ilgili olmaları ve yeterli miktarda veriye ulaşılabilmesi nedeniyle seçilen söz konusu davalarla ilgili algoritmalar oluşturan yapay zeka sistemi, metinlerdeki modellere göre her bir dava dosyası için, “ihlal” veya “ihlal değil” kararını verdi.

Kaynak: Link, Link

Yazar Hakkında

Kerim Dinç

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesinde lisans öğrencisi. Ekonomi, gelecek ve tarih konularına olan ilgisinden dolayı, zamanını daha çok bu konular üzerinde düşünmek, yazmak ve çalışmak için ayırıyor.

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

*