Akıllı aksesuarlar moda sektöründe kendine elle tutulur bir yer edinirken, akıllı kıyafetler de modanın geleceğini oluşturuyor. Cihazların sunduğu pil gücü kadar akıllı olduğu günümüzde ihtiyacımız olan şey belki de güneş enerjisini kullanan kıyafetler.

Fiziksel eylemlerden enerji üreten kumaşlar bir süredir geliştiriliyor. Georgia Institute of Technologybu teknolojiyi bir adım ileri taşıyor ve hem hareket hem de güneş ışığından enerji üretiyor. Araştırmacılar, hafif polimer fiber ve fiber tabanlı “triboelectric nanogenerator”ları bir araya getirerek oluşturdukları güneş pillerini standart kumaşla örerek hibrit bir kumaş elde etmiş. Sürtünme ile elektriklenme sayesinde güç üretebilen bu kumaş aynı zamanda güneş ışığını da enerjiye çeviriyor. Bunun yanı sıra üretim maliyeti de oldukça düşük zira üretim en yaygın polimerlerle gerçekleştiriliyor. İlk testlere göre kumaş şimdilik uzun kullanım için pek uygun değil. Ancak çalışmalar devam ediyor. Bir sonraki adım ise su ve nemden korunma üzerine olacak.

Yani yakın gelecekte bir iş yemeğine gittiğinizde hesabı NFC’li kol düğmenizle öderken, akıllı saatinizi de ceketinizle şarj edebilir ve ortamdaki en havalı insan siz olabilirsiniz. Ancak Tony Stark gibi hissetmeden önce biraz daha beklemeniz gerekecek.

 

Kaynak

Yazar Hakkında

Özlem Emine Doğan

Lisans eğitimini Gazi Üniversitesi Grafik tasarım bölümünde tamamladı. Yüksek lisans eğitimine Akdeniz Üniversitesi Sanat ve Tasarım bölümünde devam etmektedir.

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

*