Bilim-kurgu filmlerinden fırlamış Endonezyalı adamın büyük başarısı.

6502

Sürekli olarak insanların gelecekte mekanik takviyeler ile yarı robotlaşacağı şeklinde kehanetlerde bulunuyoruz. Tabii bu dediğimizin olması için önümüzde uzun bir yol var fakat ara ara istisnalar da çıkabiliyor. Haberimize konu olan Endonezyalı arkadaş da bu istisnalardan biri.

55555

Bali kentinde bulunan bir köyde yaşayan Wayan Sumardana adlı bir kaynak işçisi, bir süre önce beyin kanaması geçirmiş ve bu sebep işe sol kolu felç olmuş. Fakat bu durum, Sumardana’yı yıldırmamış. Ailesine bakmak için işini sürdürmek isteyen Sumardana, önce internetten geniş çaplı bir araştırma yapmış, ardından da hurdalıktan topladığı metaller ile işe koyulmuş. Sonuç; el yapımı biyonik kol. Biyonik kolunu kafa derisine bağladığı elektrotlara gelen sinyaller yardımı ile hareket ettirdiğini söyleyen Sumardana, bu sayede gerçek bir kolun yapabildiği çoğu şeyi biyonik kol ile yaptığını ifade etmekte.

Kaynak: Link

Yazar Hakkında

Kerim Dinç

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesinde lisans öğrencisi. Ekonomi, gelecek ve tarih konularına olan ilgisinden dolayı, zamanını daha çok bu konular üzerinde düşünmek, yazmak ve çalışmak için ayırıyor.

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

*