Ameliyat sırasında doku üretimi yapabilen 3D yazıcı

Gelecekte pek çok alanda faydalı olması düşünülen 3D yazıcılar, şimdi de sağlık alanında sağlık alanında adından bahsettirmeye devam ediyor. Avustralyalı bilim insanları BioPen adında olan yeni bir cihaz üzerinde çalışıyorlar. Bu cihaz sayesinde doktorlar, ameliyat esnasında kıkırdak doku üretebilecekler.

scientist_in_lab

Melbourne’da St Vinent Hastanesi’nde bulunan bu ekip, hidrojel biyo-mürekkep ve kök hücrelerden yararlanıyor. Ameliyat esnasında kullanılan cihaz doktorların kıkırdak doku üretmelerini sağlıyor. Bilim insanları, cihazın ameliyat esnasında kullanılmasını da her insanın farklı dokulara sahip olmasına bağlıyor.

BioPen’in ilk deneyinden başarılı sonuçlara ulaşan bilim insanları, geliştirdikleri cihaz hakkındaki detayları burada paylaştılar. Hafif, kullanımı kolay ve rahatlıkla sterilize edilebilir olan bu cihazın yapımında 3D yazıcılar kullanıldı.

Kaynak: Link

Yazar Hakkında

Kerim Dinç

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesinde lisans öğrencisi. Ekonomi, gelecek ve tarih konularına olan ilgisinden dolayı, zamanını daha çok bu konular üzerinde düşünmek, yazmak ve çalışmak için ayırıyor.

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

*