FormBox: saniyeler içinde kalıp çıkaran masaüstü vakum makinesi. Üç boyutlu nesneler üzerinde çalışan tasarımcıların en büyük sıkıntılarından biri kalıp oluşturma.

resized_afca5-8d0a762fmaykuformboxed

Üç boyutlu nesneler üzerinde çalışan tasarımcıların en büyük sıkıntılarından biri kalıp oluşturma. Dijital ortamda çalışabileceğiniz bir tasarım programına ait herhangi bir bilginiz yoksa el becerisine duyulan ihtiyacın zirve yaptığı bu noktada, evdeki herhangi bir nesneyi kullanarak saniyeler içinde bir kalıp oluşturmak çok kolay olmaz mıydı?

hqdefault

Kickstarter projesi FormBox, çok basit bir fikrin nasıl bir anda başarıya dönüştüğünün kanıtlarından biri. Vakumlama üzerine çalışan cihazı kullanabilmek için ihtiyacınız olan tek şey evinizdeki elektrikli süpürge. Hemen hemen tüm elektrikli süpürgelerle çalışan FormBox, kullandığınız malzemeyi saniyeler içinde şeklini almasını istediğiniz cismin kalıbına dönüştürüyor.

Kullanmak istediğiniz plastik kalıp malzemesini FormBox’ın içine yerleştiriyorsunuz ve ısıtıcıyı açtığınızda cihaz malzemeyi ısıtıyor. 3D kalıbını almak istediğiniz nesneyi ise ki bu rastgele kesilmiş bir patates bile olabilir, cihazın tabanına yerleştiriyorsunuz. Sonrasında yapmanız gereken tek şey ısınmış olan malzemeyi cismin üstüne geçirip süpürgeyi açmak. Kalıbınız birkaç saniye içinde kullanıma hazır. Herhangi bir nesneyi kullanabileceğiniz FormBox’ın bir de farklı fikirler alabileceğiniz bir kütüphanesi mevcut. Kendi tasarımlarınızı paylaşabilir, diğer kullanıcıların neler yaptığına bakabilirsiniz.

Kaynak: Link

Yazar Hakkında

Kerim Dinç

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesinde lisans öğrencisi. Ekonomi, gelecek ve tarih konularına olan ilgisinden dolayı, zamanını daha çok bu konular üzerinde düşünmek, yazmak ve çalışmak için ayırıyor.

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

*