Profesyonel ekipmanlardan oluşan minyatür bir semfoni orkestrası oluşturuldu.

Enstrüman Müzesi (MIM) Phoenix tarafından oluşturulan orkestrada state of art teknolojisi de dahil olmak üzere 3D tarama ve 3D baskı yöntemleri kullanıldı.

MIM bu işi yapabilmek için birçok prestijli Londra Şehri Orkestra üyesi müzisyenleri, çağırdı. Daha sonra  tarama konusunda uzmanlaşmış my3Dtwin’e gitti. 360 derece her yerin fotoğraf makinesi ile kaplı olduğu bir kabinde çalışmalara başlandı. Fotoğraf çekimi ve ardından yapılan 3D baskı ile tüm müzisyenleri minyatür ikizi çıkartıldı. Orkestra gerçek bir performans sergiliyormuş gibi de 84 inç bir monitörün üstüne yerleştirildi.

Orkestra şu anda MIM Avrupa Galerisi’nde sergileniyor. Çoğumuz bir orkestrayı zaten görmüş olsak da sergide tüm duyular ortaya çıkıyor, dokunabiliyorsunuz, duyuyorsunuz ve minyatür halini görüyorsunuz.

3D Printing teknolojisi her geçen gün daha da yaratıcı alanlara açılıyor. Bu teknoloji ile müzik dünyası bile büyük bir değilşime uğramak üzere.

Kaynak

Yazar Hakkında

Kerim Dinç

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesinde lisans öğrencisi. Ekonomi, gelecek ve tarih konularına olan ilgisinden dolayı, zamanını daha çok bu konular üzerinde düşünmek, yazmak ve çalışmak için ayırıyor.

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

*