Diyelim ki bir kampa gittiniz ve birden yağmur başladı. Kendinize yemek yapmak veya ısınmak için bir ateş yakmaya yarayacak kibritleriniz bu yağmur altında ıslandı. Bu sadece bir örnek. Hayatımızda kibritin işimize yarayacağı birçok durumda ıslanmasına maruz kalarak bir “offf” çekmiş olabiliriz. Bu durumlarda, işlevini yitirmeyen bir kibriti nasıl yapabileceğimizi bulduk.

Daha önce kendi su geçirmez kibritinizi yapmak için balmumunun kullanılmasıyla ilgili şeyler duymuş olabilirsiniz. İşte benim sevdiğim buna benzer bir fikir: herhangi bir yere vurup yakabileceğiniz kibritlerin su geçirmemesi için pastel boyaların kırık parçalarını kullanmak! Peki nasıl mı?

Çakmağınızı yakın ve pastel boyanın ucunu alevin yanına tutun. Yanmaması için, pastel boyayı sürekli olarak  dondurun. Erimiş pastel boyalarının  kibrit başlarına damlamasını sağlayın. Baş kısmın tamamını ve çubuk kısmının da yaklaşık dörtte birini kaplaması gerekir. Kibritin baş kısmı etrafında  küçük miktarda eriyik balmumu biriktikten sonra, kibriti alıp eritilmiş pastel boya içinde yuvarlayın. Bu, üç kısmının tamamının balmumu ile kaplandığından emin olmak içindir. Kurumadan önce kibriti balmumu birikintisinden çıkarın.

Ben çocukken, arkadaşlarım ve ben kamp yapmayı ciddi anlamda severdik. Evimizin oradan caddenin karşısında dev bir ağaç çiftliğimiz vardı ve neredeyse her hafta sonu kamp için oraya giderdik. Her zaman küçük bir tüp şu geçirmez kibrit taşırdım ve yağmurla sırılsıklam olduğumuz bir kamp gezisinde, birkaç kez imdadıma yetiştiler. Kendinize ait bir sürü kibrit oluşturmanın bu kadar kolay (ve neredeyse maliyetsiz) olabileceğini düşünmek harika bir şey.

 

çeviri kaynağı: http://makezine.com/2015/08/31/make-your-own-waterproof-matches/

Kaynak

Yazar Hakkında

Özlem Emine Doğan

Lisans eğitimini Gazi Üniversitesi Grafik tasarım bölümünde tamamladı. Yüksek lisans eğitimine Akdeniz Üniversitesi Sanat ve Tasarım bölümünde devam etmektedir.

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

*