Bu projede, bir ampulü geri dönüştürerek böcek yada dünyevi bir yaratık mı diyelim bilemedim, böyle bir şey oluşturmanın çok basit olduğunu anlatacağım.

Sanırım çoğu insan ölü ve kırık bir ampulü çöpe atıyor fakat bu projede herhangi bir çalışmayan ampul bile bizim için önemli. Aslında bu proje, ortaya çıkarmak istediğiniz yaratık türüne ilham verecek 🙂

Adım 1: Malzemeleri Edinin.

Bu proje için çok az malzemeye ihtiyaç duyuyoruz. Tabii sizin yaratıcılığınız ile yapmak istedikleriniz çeşitlilik gösterebilir. Daha fazlasına ihtiyaç duyabilirsiniz.

İhtiyacımız şunlar olacak:
-Ampul
-Tel; ucuz ve kolay şekillenen 1.5 mm siyah bir tel
-Tel kesici
-Pense
-Bir plan: Elbette bu planı izleyebilir veya kendi tasarımınızı yapabilirsiniz. Ancak başlamadan önce nasıl bir plan oluşturacağınıza dair fikir edinmek için bu plandan yararlanabilirsiniz.

Adım 2: Böceğin Ön Bacaklarının Yapımı

Önce parmaklarınız ile teli düzeltin. Düzleştirin. Bunu alüminyum teli ile yapmak gerçekten kolaydır ancak farklı türde bir tel kullanıyorsanız pense kullanmak, teli bükmenizde size yardımcı olur.
Ardından teli alın ve ampulün metal kısmına sarın.
Bir kez sarın ve bacakları aynı yönde dışarı çıkarmak için bükün. Resimlere bakabilirsiniz.
Kullanacağınız telin uzunluğu istediğiniz bacak uzunluğuna bağlıdır ancak düz “bacakların” her biri 15 cm uzunluğunda idi.
Ardından telin cam ampulün arkasına doğru bükülmesi için resimleri izleyin. Bundan sonra ayakları spiral bir şekle getirmek için pense kullanabilirsiniz.

Daha sonra, arka bacakları da oluşturmak için telin metal oluklara sarıldığı bir önceki adımı tekrar edin. Telin uzunluğu ilk bacak çifti için kullandığımız telin uzunluğu ile aynı olmalıdır. Resimlere bakarak oluşturabilirsiniz.
Spiral ayakları eklemeyi de unutmayın 🙂

Bu noktada, 4 bacaklı bu böceğin dengede olup olmadığını kontrol etmek için düz bir yere koymanız gerecek. Değilse tellerin pozisyonunu değiştirerek denge sağlanmalıdır.

Antenleri sizce de hoş duruyor mu? Son adımda, ampulün metal kısmı etrafına bir kez daha bir tel sarmaladım. Bu kabloyu diğer tellerin üzerine sarmam gerekiyordu.

Bu bölüm için kullanılan bu teller, bacaklardan biraz daha kısa olabilir ve daha sonra ileri doğru bakacak şekilde büyük bir sarmal yapmak için pense kullanabilirsiniz. Ön bacakların, antenden daha önde olmasına dikkat edin, çünkü böcekler genelde böyledir 🙂

Adım 5: Bitiş!

İşte ampul böceklerinin bir bebek tapir tarafından kovalanmasının fotoğrafı. Ve hepsi bu kadar!

Tabii ki yapabileceğiniz çeşitli varyasyonlar var:

-Farklı kalınlık ve tel renkleri kullanmak
-Tasarımın farklı bir böceğe dayandırılması veya kendi yaratıklarınızı yapmak
-Boya, boncuk, kağıt veya kumak ekleme
-Kanat ekleme
-Hava koşullarına dayanıklı malzemelerden yapılıp bahçeye koyabilmek
-Uçan bir böcek yapıp tavana asmak
-Led ışıkları ekleyerek ışıldamasını sağlamak.

Kaynak

 

 

 

Yazar Hakkında

Anıl Akın

Ankara Gazi Üniversitesi İstatistik Bölümü lisans öğrencisi.

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

*