Efsane Japon dövüş sanatı Kung-Fu 3D Scanning teknolojisiyle ölümsüzleştiriliyor.

1973 yılında hayatını kaybeden Bruce Lee’nin de farklı stillerinden sadece birini kullanarak dünyaya tanıttığı Kung-Fu, son yıllarda kaybettiği popülaritesini korumak için bir usta tarafından, kameralar ve vericilerle donatılmış bir odada, tüm figürleri kayıt altına alacak.

Usta Wong Yiu-Kau, Hong Kong’daki stüdyoda sanatını icra ederek, dünyanın ilk 3B dövüş sanatı arşivinin büyük bir parçası olacak.

Proje direktörü Lau Chi Fung, “Zengin bir Kung Fu hazinesine sahip olacağız” derken, Güney Ejder(Southern Dragon) tarzının ustası Wong ise “Öğrenci olduğum zamanlarda hareketleri öğrenmem için sadece bir el kitabı verilirdi. Şimdi ise hareketlerim görsel olarak kaydedilecek ve hassas bir şekilde korunacak” diyerek, bu üç boyutlu arşivin gelecek nesiller için ne kadar büyük bir önem ifade edebileceğini aktarmış.

Kaynak

 

Yazar Hakkında

Kerim Dinç

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesinde lisans öğrencisi. Ekonomi, gelecek ve tarih konularına olan ilgisinden dolayı, zamanını daha çok bu konular üzerinde düşünmek, yazmak ve çalışmak için ayırıyor.

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

*