Londra Bilim Müzesi, 6 milyon sterline mal olan yeni bölümü Merak Laboratuvarı (Wonderlab) hizmete açıldı.

İngiltere’nin en büyük etkileşimli bilim galerisi niteliğindeki  merak laboratuvarı (Wonderlab) bünyesinde çocukların merak duygusunu harekete geçirerek bilime ilgi duymalarını sağlamaya yönelik 50’den fazla uygulama ve oyun bulunuyor.

gallery-7

Merak laboratuvarı (Wonderlab) ile ilgili olarak AA muhabirine bilgi veren tasarımcı Toby Parkin, ses, ışık, kuvvet, elektrik, madde, uzay ve matematik konularına ayrılmış 7 alt bölümden oluşan galerinin bilim ve matematiğin güzelliğini ve görkemini ortaya koymayı amaçladığını vurguladı.

Galerideki uygulamaların ve unsurların üretilmesinde çok sayıda mimar ve sanatçının fikirlerinin kullanıldığını anlatan Parkin, “Yetenekli mimarlar ve sanatçılar ile galerinin inşasında birlikte çalışmak gerçek bir zevkti.” diye konuştu.

gallery-4

Müzenin yeni interaktif galerisi merak laboratuvarının (Wonderlab) dikkat çeken bölümleri arasında Dünya’nın Ay ile birlikte Güneş çevresinde dönüşünün canlandırıldığı dev bir model uygulama ve Sırp kökenli Amerikalı bilim adamı Nikola Tesla tarafından ilk defa 1891’de bir örneği yapılan bir Tesla Bobini de yer alıyor.

Kaynak: Link

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

*