Maker Hareketinden alınan güç ve ilham ile, ona benzer Gen Hareketini başlatıldı.

Bu harekette ilginç ve güzel olan, zaman içinde bu iki hareket yakınsayacak, bir hareket haline gelecek. Zira özünde ikisi de aynı temel ilkeleri savunmaktadır. Bilim yalnızca akademisyenlere ve büyük şirketlerin ar&ge birimlerine saklı olmamalıdır. Tüm halk, en azından ilgili ve meraklı olanlar, iştirak edebilmelidir. Asıl inovasyon böyle ortaya çıkacaktır, çeşitlenecektir, gerçek ihtiyaç sahibi ile buluşacaktır.

ct-artificial-intelligence-healthcare-bsi-20150617

Üretimin özgürleşmesi, açık kaynak yazılım ve donanım, 3 boyutlu baskı sistemleri, açık kaynak eğitim portalleri ve herkesin kullanımına açık Maker mekanlarının yaygınlaşması, üretimin herkesin ulaşabileceği bir meta haline gelmiştir. Fena mı oldu? Süper oldu. İnovasyon, yaratıcılık, sanat ve türlü türlü projeler türedi, insanlık ve medeniyet renklendi, çeşitlendi, zenginleşti.

270546_189718601083440_1601326_n

Aynısı neden biyoloji ve diğer temel fen bilimlerinden mümkün olmasın. DIY-Bio işte bunu kendine amaç edinmiştir. MIT’deki IGEM yarışması bunu amaç edinmiştir. Ve son derece başarılı faaliyetler. Moleküler biyolojinin ve sentetik biyolojinin geniş kitlelere yaygınlaşmasını, ucuzlamasını, özgürleşmesini sağlamaktalardır.

Kaynak: Link, video

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

*