Arçelik, bugünün yenilikçi fikirleriyle geleceğin ürünlerini üretmek için iki yeni merkez kurdu. Firma, Garage, Atölye 4.0 ve Tech Pro Akademi’yi, İstanbul Çayırova’da hayata geçirdi.

Arçelik Üretim ve Teknolojiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Oğuzhan Öztürk, gelecek 50 yıl içindeki değişimin son 400 yılda yaşanılandan fazla olacağını söyledi. Öztürk, Arçelik’in pazarın sunduğu fırsatlara ve dijital dünyaya tam anlamıyla hazır hale gelmek için önemli yatırımlar yaptığını belirtti.

Öztürk, bu çerçevede Garage ve Atölye 4.0’ı hayata geçirdiklerini açıklayarak ve Garage’da düzenli olarak fikir geliştirme ve prototip çalıştayları yapıldığını aktararak, şunları söyledi:

 Ülkemizden neden Apple’lar çıkmıyor, niye ülkemizin dünyada çok sayıda bilinen markası yok. Ben bunu kendime kişisel olarak dert edinmiş durumdayım. Farkına vardım ki biz apartman çocuğuyuz. Bizlerin hiç biri garajda büyümedi. Aslında garaj şu demek, içinde  bulunduğunuzda kimsenin size karışmadığı, kendiniz veya arkadaşlarınızla istediğiniz kadar çalışabildiğiniz bir çalışma ortamı. Madem biz garajsız ortamda büyüdük, bari gençler garajlı ortamda büyüsün diye Garage’ı yaptık. Garage’da bir yıl da 20 bin fikri değerlendirip, 200 prototip hedefliyoruz.

Dijital okur yazarlıkta artış

Oğuzhan Öztürk, Arçelik çalışanlarının üretim süreçlerindeki hızlı dijital dönüşümün en yeni örneklerini tecrübe edebileceği bir başka alan daha yarattıklarını, Atölye 4.0’ın da Arçelik’in dijital dönüşüm vizyonunu ortaya koyan çok önemli bir gelişme olduğunu vurguladı. Öztürk, “Arçelik olarak Endüstri 4.0 devrimiyle, dijital dönüşümü en önemli odak noktalarımızdan biri haline getirdik” dedi. Arçelik, çalışanlarının dijital okur yazarlık seviyesini artırabilmesi için de Tech Pro Akademi’yi kurdu.

Kaynak

Yazar Hakkında

Kerim Dinç

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesinde lisans öğrencisi. Ekonomi, gelecek ve tarih konularına olan ilgisinden dolayı, zamanını daha çok bu konular üzerinde düşünmek, yazmak ve çalışmak için ayırıyor.

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

*