Bir maker olarak hayalim var, hızlı prototip araçlarıyla üretim yaptım ama şimdi fikrimi girişime dönüştürmek istiyorum diyorsan senin için seçenekler sıraladık. Şimdi sırada kararını verip harekete geçmek var!

 

1.Kitlesel Fonlama

Kitlesel fonlama (crowd-funding), internet devriminin popülerleştirdiği bir fonlama modeli. Bu model ile projeniz ya da vaadiniz için gereken parayı, küçük paylar halinde kişilerden (destekçilerinizden) topluyorsunuz. Bu konuda detaylı bilgi almak isterseniz kitlesel fonlamayla ilgili hazırladığımız yazıyı okuyabilirsiniz.

Jacob GIF - Find & Share on GIPHY

2.Yalın Girişimcilik Yöntemleri

Friends GIF - Find & Share on GIPHY

Yalın girişimcilik ( lean startup ) metodlarını kullanarak ürün ya da projenizi hızlı bir şekilde hayata geçirebilirsiniz. Yalın girişim; ürün geliştirme süreçlerinin kısalıp deneyim tabanlı bir yol izleme metodu olarak biliniyor kısaca. Yalın girişim metot döngüsünde sizin ürününüzü en hızlı ve basit şekilde piyasaya sunmanız ve müşterilerinizden aldığınız geri bildirimlerle sürekli geliştirmeniz öneriliyor. Bu konuda Eric Ries’in yaln girişim hakkında konuşmalarını izleyebilir ve kitapları okuyabilirsiniz.

3.Sponsor

Apple GIF - Find & Share on GIPHY

Size ve projenize inanacak birilerini bularak hızlıca başlayabilirsiniz. Ürününüzün hangi alanda yer aldığını kesinleştirin ve bu alandaki önemli kurumları listelemeye başlayın. Siz kendinize inanıyorsanız emin ol size inanacak birileri de olacaktır!

Makers Türkiye ile iletişime geçerek proje fikirlerinizi yollayabilirsiniz. Makers Türkiye ekibi değerlendirerek beğendiği projeleri sponsor olarak destekleyecek.

4.Yarışmalar

Girişimcilik, inovasyon, maker hareketiyle ilgili Türkiye ve yurt dışındaki yarışmaları takip edebilir destek bulabilirsiniz. Size inanan ve güvenen kurumlardan aldığınız destekle hızlıca harekete geçebilirsiniz.

5.Hibeler

Girişimcilik, inovasyon, teknoloji alanında; kalkınma ajanslarının, üniversitelerin ve çeşitli kurum-kuruluşların hibe programlarına başvuru yapabilirsiniz. Verilen hibelerle işiniz için gerekli olan bütçeye sahip olabilir ve işinizi kurabilirsiniz.

6.Yatırım Ağları

Dance GIF - Find & Share on GIPHY

Türkiye’de giderek daha fazla yatırım ağı oluşturuluyor ve yatırım dünyası genişliyor. Siz de fikrinize uygun bir iş modeli geliştirerek yatırımcıların karşısına çıkabilir ve gerekli yatırımı alabilirsiniz. Aldığınız yatırımla siz de bu dünyada yerinizi alabilirsiniz.

7.Girişimciler için Banka Kredileri

Bankaların yeni iş kuranlar için oluşturduğu kredi desteklerinden yararlanabilirsiniz. Bir çok bankanın yeni iş kuranlar için destekleri oluyor. Siz de inceleyip kredi desteği alabilirsiniz.

8.Girişim Hızlandırma Programları

Breaking Bad GIF - Find & Share on GIPHY

Projenizle başvurabileceğiniz hızlandırma programları; size başlangıç aşamasında mekan ve mentorluk desteği sağlayabilir. Hızlandırma programında ofisinizin rahatlığında size yardımcı olacak uzman mentorlerle hızlıca yol alabilirsiniz.

 

Diğer içeriklerimize de göz atmak için tıklayabilirsiniz: https://makersturkiye.com/category/blog/

 

Kaynak

Yazar Hakkında

Özlem Emine Doğan

Lisans eğitimini Gazi Üniversitesi Grafik tasarım bölümünde tamamladı. Yüksek lisans eğitimine Akdeniz Üniversitesi Sanat ve Tasarım bölümünde devam etmektedir.

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

*