Öncü 3D yazıcı firmalarından MakerBot, profesyoneller ve eğitimciler için yeni çözümlerini duyurdu. Mühendis ve tasarımcılara daha hızlı ve etkili bir çalışma ortamı yaratan çözümlerle kullanıcılara çok daha gelişmiş bir 3D baskı deneyimi sunuyor.

ideas_in_the_making

MakerBot kapsamlı bir güncellemeyle yeni ürün ve uygulamalarını kullanıcıların beğenisine sundu. MakerBot Print ve Mobile uygulamalarıyla tasarımcılara çok daha profesyonel bir platform sunan MakerBot, Replicator+ ve Replicator Mini+ ürünleriyle de performansını artırıyor. Aynı zamanda barut rengi, sert PLA filament paketi, eğitim amaçlı programı Thingiverse Education da duyurular arasında.

İlk olarak MakerBot Print ve Mobile uygulamalarına bakmak gerekirse; oldukça zaman alan ve zorlayıcı bir süreç olan tasarım kısmını çok daha kolay hale getirmek isteyen MakerBot, bu iki uygulama ile kullanıcı dostu bir çalışma alanı sağlıyor. MakerBot Mobile’ın yeni versiyonu 3D yazıcıyı kurma sürecini adım adım anlatıyor. Tasarımlar ise MakerBot Print yazılımıyla rahatlıkla gerçekleştirilebiliyor. CAD desteği sunan MakerBot Print, kullanıcıların CAD dosyalarını aktarmasına izin veriyor. Böylelikle STL dosya kullanım zorunluluğu da ortadan kalkıyor. MakerBot Print ile kullanıcılar 3D dosyalar üzerinde çalışırken birden fazla taslak oluşturabiliyor ve dosyaları e-posta olarak gönderip farklı kişilerle de çalışabiliyor.

mp07825_l_01

Yeni otomatik ayarlama özelliği ile basılacak objelerin yerini hızlı bir şekilde ayarlayan MakerBot Print, birden fazla baskı alırken baskıları aynı anda ya da arka arkaya basmayı daha kolay hale getiriyor. Aynı zamanda baskının çözünürlüğü ya da kalınlığı her bir model için ayrı ayrı ayarlanabiliyor. Böylelikle tek baskıda farklı çözünürlüklerde birden fazla ürün elde edilerek zamandan kazanılıyor. MakerBot Print’i buradan, MakerBot Mobile’ı ise iOS ve Android cihazlar üzerinden indirebilirsiniz.

mp07925_l_01

Yeni MakerBot Replicator+ ve Replicator Mini+ ise artırılmış performansı ise çok daha hızlı ve kolay baskılar almayı sağlarken artık daha güvenilir bir şekilde çalışıyor. MakerBot Replicator+ selefine kıyasla yaklaşık olarak yüzde 30 daha hızlı çalışıyor ve üretim boyu da yüzde 25 artmış durumda. Beşinci nesil MakerBot Replicator’dan yüzde 27 daha sessiz çalışan cihaz, her açıdan gelişmiş bir performans sunuyor. MakerBot Replicator Mini+’da benzer şekilde yüzde 10 daha hızlı. Üretim boyu ise yüzde 28 artırılmış. MakerBot Replicator Mini Compact’a kıyasla yüzde 58 daha sessiz çalışan cihaz, kompakt gövdesinde yüksek performans sunuyor.

Thingiverse Education da MakerBot un duyuruları arasında. Yaratıcıların hazır modellere ulaşabileceği Thingiverse üzerinde kullanıcılara 100 derslik bir plan ile 3D baskının inceliklerini öğreten bölüm eğitimciler tarafından hazırlanıp, MakerBot’un eğitim öğretim uzmanlarının kontrolünden geçirilmiş. Önümüzdeki günlerde aktif hale gelecek olan Thingiverse Education bölümüne de buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak: Link

Yazar Hakkında

Kerim Dinç

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesinde lisans öğrencisi. Ekonomi, gelecek ve tarih konularına olan ilgisinden dolayı, zamanını daha çok bu konular üzerinde düşünmek, yazmak ve çalışmak için ayırıyor.

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

*