Türkiye’nin çocuklara yönelik ilk yazılım projesi: Kodlamasal

174770

Kuark Dijital, Türkiye’de çocuklara yönelik yapılan ilk yazılım projesi olan “Kodlamasal”ı hayata geçirdi. Sosyal girişim projesi olarak hayata geçirilen “Kodlamasal” Appstore’daki yerini alarak çocukların kullanımına sunuldu.

Küresel düzeyde teknoloji ve dijitalleşmenin baş döndürücü bir hızla gelişmeye devam ederken, birçok ülke kamu ve özel sektör girişimleriyle çocuklara ve gençlere eğitim çağının ilk yıllarından itibaren “kodlama” öğretmeye, yeni bir dijital nesil yetiştirmeye çalışıyor. Türkiye bu konuda henüz istenen seviyede olmasa da bağımsız girişimlerle bu konuda olumlu adımlar da atılıyor.

Bunlardan birisi de Bursa merkezli Kuark Dijital’in çocuklara yönelik tasarlayıp geliştirdiği “Kodlamasal” projesi. Bu proje Türkiye’de çocuklara yönelik geliştirilen ilk yazılım proje olma özelliği de taşıyor. Kuark Dijital’in sosyal girişim olarak hayata geçirdiği Kodlamasal, çocukların kendi hayal güçlerini kullanarak hikayeler, oyunlar ve animasyonlar yapabileceği yeni bir platform. Uygulama içerisinde yeni sahne ve projeler oluşturabiliyor; sahnede bulunan bir nesneye hareket, görünüm ve ses aksiyonları atanabiliyor.

HEDEF GENİŞ KİTLELERE ULAŞMAK

Kuark Dijital’in hedefi kullanıcılardan gelecek geri bildirimlerle projeyi geliştirmek ve büyütmek. Kodlamasal’ın kurumsal sitesinde şu not düşülmüş:

“Kuark Dijital olarak çocukların gelişimlerine katkıda bulunmak için Kodlamasalı yarattık. Henüz ilk sürümümüz yayında ve amacımız Kodlamasalı geniş kitlelere ulaştırabilmek. Daha çok yolumuz olduğunun farkındayız ve firma olarak elimizden geldiğince fazla çocuğa ulaşmak istiyoruz. Bir sonraki planımız çocuklara ve gençlere sosyal sorumluluk çerçevesinde atölye çalışmalarında bulunmak.”

İsterseniz, Paypal üzerinden siz de bu “sosyal girişim” projesine bağış yaparak destek olabilirsiniz.

Kaynak: Link

 

Yazar Hakkında

Kerim Dinç

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesinde lisans öğrencisi. Ekonomi, gelecek ve tarih konularına olan ilgisinden dolayı, zamanını daha çok bu konular üzerinde düşünmek, yazmak ve çalışmak için ayırıyor.

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

*