Muğla’nın Yatağan ilçesinde bulunan ve “Gladyatörler kenti” olarak bilinen Stratonikeia Antik Kenti’ndeki çalışmalarda hem Bizans dönemine hem de 3 bin 500 yıllık kalıntılara ulaşıldı.

Dünyanın en büyük mermer kenti olduğunu; Helenistik dönemden başlayarak Roma, Bizans, Anadolu beylikleri, Osmanlı dönemlerinde ve günümüzde büyük önem taşıdığını söyleyen Kazı Başkanı ve Pamukkale Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Bilal Söğüt, Stratonikeia’da her yıl yeni öğelere ulaştıklarını söylemiş ve şehri hala yaşayan bir şehir olarak nitelendirmiş.

3D İLE ZİYARETÇİLERE GÖSTERİLECEK

Söğüt, Stratonikeia Antik Kenti’nde gün ışığına kavuşan yapıların 3D teknolojisiyle ziyaretçileri zamanda yolculuğa çıkaracağını açıkladı.

Çalışmalar tamamlanıp yapılar ayağa kaldırıldığında ziyaretçilerin kentin merkezinde birçok yapı elemanını görebileceğine değinen Söğüt, “Kentin birçok noktasını 3D ile ayağa kaldırdık. Ziyaretçiler Osmanlı dönemi yollarında yürürken yapıların eski halini 3D ile gördüklerinde daha mutlu oluyor, yapıları daha iyi algılıyor. Bizans mezarlarının olduğu alanı da hem gravür çizimleri hem de 3D ile ayağa kaldırıyoruz. Ziyaretçilerimize önümüzdeki dönem bu alanları 3D ile göstereceğiz” değerlendirmesinde bulundu.

KAYNAK

Yazar Hakkında

Anıl Akın

Ankara Gazi Üniversitesi İstatistik Bölümü lisans öğrencisi.

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

*