Neotech basılı elektronik alanında sunduğu 3D üretim çözümlerini geliştirmeye devam ediyor. Bu alanda ezberleri bozan patentli teknolojisi PJ15X’i güncelleyen firma baskı sistemine FDM teknolojisini de entegre etti.

Elektronik sektöründe gittikçe büyüyen bir pazar olan basılı elektronik(printed electronics)alanındaki çözümleriyle bilinen Neotech baskı sistemi PJ15X platformuna FDM tekniğini de entegre etti. FDM metodunun sağladığı avantajları basılı elektronikle buluşturan Neotech bu sayede çözümlerini zenginleştirdi.

2006’da çalışmalarına başlayan ve 2010 yılında dünyanın ilk 5 eksenli basılı elektronik(PE) sistemini geliştiren Neotech AMT GmbH, ürün geliştirme çalışmalarını sürdürüyor. PJ15X adındaki bu sistem hemen hemen her 3D yüzeye devre kartı basabilme özelliğiyle hem elektronik hem de 3D alanında ses getirmişti. Bu baskı sistemine FDM tekniğini de entegre eden firma bildiğimiz 3D baskı ve 5 eksenli özgür üretim kapasitesini elektronik fonksiyonellikle birleştiriyor.

 

Piezo ile harekete geçen 3D baskı teknolojisi ve 5 eksenli hareket sistemiyle devre kartı (PCB) üretimi sağlayan PJ15X bu inovasyon sayesinde artık FDM baskı tekniğiyle de üretim sağlayacak. Buna göre baskı platformu mekanik yapıları üretirken aynı zamanda 3D yüzeylerin iç veya dış bölgelerinin arasına elektronikler yerleştirebilecek. Bu sistem için geliştirilen yazılım; üretilecek parçaları dilimlediği için genellikle FDM tekniğinde gerekli olan destek materyallerine de ihtiyaç kalmıyor. 2010’da piyasaya tanıtıldığından beri özellikle AR-GE, prototipleme ve ürün geliştirme işlemlerinde tercih edilen PJ15X’in bu gelişmeyle birlikte aplikasyon alanını geliştirmesi bekleniyor.

‘Sektörde Öncülüğümüzü Kanıtladık’

Neotech’in 3D baskılı elektronik alanındaki öncülüğünü patentli teknolojisi ve endüstride elde ettiği başarıyla kanıtladığını ifade eden Neotech Yönetim Müdürü Dr. Martin Hedges 3D basılı elektronik ve geleneksel 3D baskı teknolojisi arasındaki birleşimi gördüklerini ve bunun inovasyonlarına ilham olduğunu belirtti. Hedges şöyle devam etti; “Bu yeni gelişmeyle tek bir baskı platformunda daha düşük hacimli hızlı üretim sağlanırken aynı anda entegre ve gömülü elektronik aplikasyonları da uygulanıyor. Bunun yanı sıra FDM sistemi aynı anda 4 farklı parçanın paralel üretimini sağlayarak baskıyı olabileceği en hızlı seviyeye ulaştırıyor.”

Kaynak

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

*