Elini hiç kaldırmadan çizdiği çizgilerle hayal dünyasını yansıtan Remzi’nin, bir süredir kendi markası bile var! Abisinin desteğiyle kurduğu ” Remo Design “ markası, 16 yaşındaki gencin çizdiği çizgileri seramik sanatıyla birleştirerek ortaya şahane eserler çıkarıyor.

Ankara’da yaşayan 17 yaşındaki otizmli Remzi Yılmaz’ın eskizleri, cam bardak ve kadeh ile porselen kupaların üzerine işlenip, “Remo” markasıyla İstanbul, Ankara ve Norveç’in başkenti Oslo’daki mağazalarda satılıyor. Remzi’nin en büyük destekçisi, Erasmus sayesinde yurt dışında kazandığı tecrübeyle kardeşini yönlendirdiğini söyleyen ağabeyi Tayfun Yılmaz.

Konuşma güçlüğü çektiği için kardeşi yerine Anadolu Ajansı muhabirine konuşan ağabey Tayfun Yılmaz, kardeşi Remzi’nin sanata ilgisini tesadüfen fark ettiklerini söyledi. Lise ve üniversite öğrenimi süresince Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde değişim, gönüllülük ve Erasmus programlarına katılan Yılmaz, bu tecrübelerin kendisine kardeşinin otizmli olduğu için sosyal hayattan dışlandığı gerçeğini hatırlattığını ifade etti. Kardeşinin yeteneğini geliştirmeye karar veren Yılmaz, yedi yıldır çizim yapan Remzi’yi eskizlerini seramiğe aktarmaya yönlendirdi.

“Remzi’nin markası otizmin bir engel olmadığını kanıtlıyor”

Kardeşinin çizimlerini cam bardak ve kadeh ile porselen kupaların üzerine işlediklerini anlatan Yılmaz, iki yıl önce satmaya başladıkları ürünleri İstanbul, Ankara ve Oslo’daki mağazalarda insanlarla buluşturduklarını söyledi:

Bu yıl ekim ayında Oslo’da Remo’nun sergisini açacaklarını ifade eden Yılmaz, “Remo markasının amacı otizm ve tasarımı birleştirmek. İnsanlar otizm deyince bunu dezavantaj ve engel olarak görüyor. Bunun aşılmasını istedik. Remzi’nin markası Remo, otizmin bir engel olmadığını kanıtlıyor. Hepimiz farklıyız ve hepimizin farklı kimlikleri var. Nasıl biz bir erkek veya kadın isek diğer taraftan da farklı kimliklerimiz varsa otizm de farklı bir kimlik. Otizm Remzi’nin bir kimliği sadece, onun dışında Remzi suşi sever, seramik yapıyor, çiziyor.”

Kaynak

Yazar Hakkında

Kerim Dinç

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesinde lisans öğrencisi. Ekonomi, gelecek ve tarih konularına olan ilgisinden dolayı, zamanını daha çok bu konular üzerinde düşünmek, yazmak ve çalışmak için ayırıyor.

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

*