Saatlerce direnen saldırgan karşısında insan hayatını tehlikeye atmak istemeyen polisler, suçluyu durdurması için oldukça pahalı bir polis robotu görevlendirdi.

polis-robotu

Geçtiğimiz hafta Amerika’nın Los Angeles şehrinde Brock Ray Bunge isimli bir suçlu elinde tüfekle yakındaki bir mahalleye kaçtı ve bu sırada da Los Angeles Polis Departmanı tarafından takip edildi. İddialara göre Brock Ray Bunge, bir kişiyi öldürmeye teşebbüsten ve iki kişiyi de gasp etmekten aranıyordu.

Saldırgan direnince, polisin aklına başka fikir geldi

Bu durumda aklınıza filmlerde aşina olduğunuz çatışmalar gelebilir fakat onun yerine, ortaya bir polis robotu çıktı ve suçlunun arkasından sızarak silahını almayı başardı! Los Angeles Times gazetesine konuşan Yüzbaşı Jack Ewell ise “Durumu değiştiren robot oldu. Saldırgan bir adamı silahsız bırakmak için bir memurun hayatını tehlikeye atamazdık.” sözlerini kullandı.

Olaylar sırasında Bunge, Antelope Valley bölgesindeki arazide kendisine önlem olarak bir barikat kurmuştu ve yedi saat boyunca da direnmeyi başardı. Ta ki Los Angeles Polis Departmanı 300 bin dolar değerindeki Andros robotu üstüne salmaya karar verene kadar!

andros-robot

Robot gönderilmeden önce polis çeşitli dikkat dağıtma önlemleri aldı ve anonslar yapıldı, helikopterle uçuş gerçekleştirilerek yüksek ses çıkartıldı. Söylenenlere göre de robot bu sıralarda barikatı aşarak suçlunun silahını almayı başardı.

Los Angeles polisi konuyla ilgili yorum yapmaktan veya o güne ait fotoğrafları basınla paylaşmaktan kaçınsa da, bu tip robotların ülkede son derece tartışmalı olduğu bilinen bir gerçek. Hatta geride bıraktığımız Temmuz ayında Amerika’nın Dallas şehrinde bir çatışma yaşanmıştı ve suçlunun etkisiz hale getirilmesi için robota bomba bağlanmıştı.

Gazeteye göre Brock Ray Bunge cinayete teşebbüs, ölümcül silahla saldırı ve soygun suçlarından yargılanacak.

Kaynak: Link

Yazar Hakkında

Kerim Dinç

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesinde lisans öğrencisi. Ekonomi, gelecek ve tarih konularına olan ilgisinden dolayı, zamanını daha çok bu konular üzerinde düşünmek, yazmak ve çalışmak için ayırıyor.

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

*