Savunma Sanayi Müsteşarlığı ve TÜBİTAK araştırmaları sayesinde yakın gelecekte ‘3 boyutlu yazıcı’ olarak bilinen katmanlı imalat uygulamalarının Türkiye’de yaygınlaşması bekleniyor.

Uçak, helikopter, füze, İHA, uydu, jet motoru gibi yurt içi geliştirme projelerinin özellikle kritik ve maliyetli metal parçalarında ‘3 boyutlu yazıcı’ kullanılması, performans, maliyet ve rekabet avantajı getirecek.

Sivil Havacılık platform üretimine yön veren kuruluşlarca kullanılan ve havacılık sanayisine yön vermesi beklenen katmanlı imalat yönteminin, Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) projeleri ve TÜBİTAK araştırmaları sayesinde yakın gelecekte Türkiye’de de artacağı öngörülüyor. Türkiye’nin uçak, helikopter, füze, insansız hava aracı (İHA), uydu, jet motoru yurt içi geliştirme projelerinde özellikle kritik ve maliyetli metal parçalarda katmanlı imalat teknolojilerinin kullanılmasıyla performans, maliyet ve rekabet avantajı sağlanabilecek. Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret AŞ (STM), kamuoyunda “3 boyutlu yazıcı” olarak bilinen “katmanlı imalat teknolojilerinin” havacılıktaki uygulamalarına yönelik rapor hazırladı.

thumbs_b_c_3f20bcbc01558e9c7375a7f06be67509

DÜNYADA SERİ ÜRETİM BAŞLADI

Rapora göre, katmanlı imalat teknolojileriyle birlikte zihinlerindeki tüm tasarımlar kısa sürede hayata geçirebiliyor, daha hafif ve belki de imal edilemez şekilleri gündemlerine alabiliyor. Oldukça yaygınlaşmaya başlayan polimer-plastik uygulamalar artık olgunlaşırken, ileri imalat ve malzeme teknolojilerine ve yüksek maliyetlere sahip havacılık sektörü için kritik önemdeki metal parçaların katmanlı imalat ile üretilmesi çığır açabilecek bir gelişme olarak görülüyor. Dünyada önde gelen motor ve platform üreticileri bu konuda ciddi araştırmalar yapıyor, patentler alıyor, hatta birkaç örnek için uçuş emniyet onayları alarak seri üretim gerçekleştiriyor.

İLK ADAY SSM PROJELERİ

Benzer şekilde, üç boyutlu yazıcı teknolojisinin, Türkiye’de, Milli Muharip Uçak, Özgün Helikopter, motor, iniş takımları, roket geliştirme gibi SSM tarafından yürütülen projelerde gündeme getirilebileceği düşünülüyor. SSM’nin Stratejik Planı’nda belirtilen, “Savunma ve Güvenlik Teknolojilerinde Yetkinlik Kazanmak” amacı kapsamında belirtilen yurt içi geliştirme projelerinde özellikle kritik ve maliyetli metal parçalarda katmanlı imalat teknolojilerinin kullanılmasıyla performans, maliyet ve rekabet avantajı sağlanabilecek.

410753

2023 VİZYONU İÇİN ZORUNLU

Türkiye’nin 2023 vizyonu çerçevesinde, sivil havacılık alanında milli bölgesel uçak, motor ve özgün helikopter üretiminde katmanlı imalat teknolojilerinin kullanılmasının kaçınılmaz olacağı öngörülüyor. Tamamen yerli tasarım olacak olan milli bölgesel uçak TRJ628’in, kabin içindeki bardaklıktan iç pencere bölmesi ve plastik pencere bölmesine kadar birçok plastik parça katmanlı imalat ile üretilebilecek. Ayrıca uçaklara takılacak koltuklardaki birçok parça da kolaylıkla temin edilebilecek.

TÜRKİYE’DEKİ ÇABALAR ARTTI

Türkiye’de, öncü savunma ve havacılık firmalarının, özellikle prototip imalatlar için polimer tezgahlara sahip olduğu biliniyor. Projeyle, katmanlı imalat teknolojilerinin havacılık sektörüne kazandırılması amaçlanıyor. Bu kapsamda, deneysel karmaşık şekilli bir yanma odasının, tek parça olarak toz metal lazer eritme yöntemi ile üretilmesi üzerine çalışılıyor. Koç Üniversitesi ile bilimsel işbirliği yapılarak tasarım parametrelerinin belirlenmesine yönelik bilgi birikimi oluşturuluyor. TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi’nde de önümüzdeki dönemde bu alanda çalışmalar planlanıyor.

Kaynak: Link

Yazar Hakkında

Kerim Dinç

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesinde lisans öğrencisi. Ekonomi, gelecek ve tarih konularına olan ilgisinden dolayı, zamanını daha çok bu konular üzerinde düşünmek, yazmak ve çalışmak için ayırıyor.

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

*