New Orleans merkezli Scandy firması da bu teknolojilerden biri olan 3D taramayı herkese ulaştıracak bir uygulama geliştirdi. Scandy Pro adı verilen aygıt akıllı telefona bağlanarak 3D tarama yapabiliyor.

phone-in-hand

Artık olağanüstü teknolojik imkanlara kolayca erişilebilen bir döneme doğru ilerliyoruz. Akıllı telefon ve diğer mobil cihazlarla internet ve bir sürü teknoloji cebimize girmişken 3D baskı ve arttırılmış gerçeklik gibi dijital teknolojiler hayallerimizi somutlaştırdığımız bir platform oluşturuyor. New Orleans merkezli Scandy firması da bu teknolojilerden biri olan 3D taramayı herkese ulaştıracak bir uygulama geliştirdi. Scandy Pro adı verilen aygıt akıllı telefona bağlanarak 3D tarama yapabiliyor.

Her yeni teknoloji gibi 3D teknolojisi de henüz herkes için uygun bir piyasaya sahip değil. Baskı servisleri ve geliştirilen masaüstü yazıcılarla kişisel 3D kullanımı artsa da yazıcı ve taraycı fiyatları hala orta seviyenin biraz üstünde. Geçen sene piyasaya giren baskı-tarama aplikasyon geliştirici Scandy firması 3D taramayı hem daha pratik hem de daha uygun kılmak için Scandy Pro’yu üretti. Android cihazlarla çalışan bu aygıt mobil cihazlarımıza bir de 3D tarama özelliği ekliyor.

scandy-collage-1920x1080

Bu cihaz için Alman-Amerikan yazılım ve aplikasyon geliştiricisi pmdtechnologies firmasıyla çalışan Scandy, hem portatif hem de uygun fiyatlı bir çözüm olan Scandy Pro’yu hayata geçirdi. Bir kamera teknolojisi olan ve her ışık akımında görüntü alan Time Of Flight (ToF) sensörleriyle sektörlere çözüm sunan pmdtechnologies bu uygulamasını Scandy’nın tarama cihazı için kullandı.

Bu bağlamda geliştirilen pmd pico flexx ToF sensörleriyle çalışan Pro, 2.5 ve 3 metre karakter kutusu seçeneklerine sahip. .25 metre karakter kutusuyla 0.3 mm.’lik ayrıntıları yakalayabilen bu aygıt, 3 metrelik kutuyla ise 36 mm. boyutlarında ayrıntıları yakalayabiliyor. Bunun yanı sıra düzeltme aparatına da sahip Pro ile kullanıcılar yakaladıkları tarama görüntülerini kırparak veya yeniden boyutlandırarak değiştirebiliyor. Objeleri izleme ve tarama özelliğiyle her bir kareyi ortalama .32 saniyede çözen Pro; AR/VR, CAD ve tabi ki 3D baskı gibi birçok uygulama için kullanılabiliyor.

Scandy ve diğer girişimci firmaların bu çalışmaları sayesinde kişisel 3D kullanımı teşvik ediliyor. Normal şartlarda baskı servisleri veya 3D tarayıcı cihazları tarafından gerçekleştirilen 3D tarama artık hepimizin cebine giriyor. 3D tarayıcı piyasasındaki fiyatları düşünürsek bu hatrı sayılır bir tasarruf.

scandy-pro-printing3dnews

Firma olarak böyle bir çözümü geliştirdikleri için gururlu olduğunu belirten Scandy CEO, Kurucu Ortak ve Baş Teknoloji Müdürü Cole Willey artık 3D taramanın da mobil aplikasyondan biri haline geldiğini  söyledi. Willey aynı zamanda kendisinin de bir maker olduğunu ve uygun maliyetli bir  tarama teknolojisini yıllardır hedeflediğini dile getirdi.

2016’nın sonunda piyasaya sürüleceği belirtilen bu uygulamanın Android beta testine katılmak veya cihaz hakkında daha fazla bilgi almak için android3Dscanning.com adresine yazabilirsiniz.

Kaynak: Link

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

*