Güvenlik güçlerinin gün geçtikçe kullanım alanına soktuğu drone’lar, getirilen yeniliklerle birlikte çok daha etkili bir silah haline dönüştürülecek.

d572b2ea281a4ee32f9a878cc47bc9f124a7ae27

Drone’lar, artık savaş alanlarındaki en kilit rolü üstlenen savunma araçları olmaya başladılar. Bu anlamda bazı çalışmalar içerisinde bulunan Savunma Sanayii Müsteşarlığı, nano ve çok rotorlu vurucu drone araştırmaları için bazı dokümanlar yayınladı. Bu dokümanlardan yola çıkarak ilgili firmalar, kendi bünyelerindeki araçlarla ilgili envanterleri müsteşarlığa bildirecek ve toplanan bilgiler üzerinden yürütülecek çalışmalarla nihai karar verilecek.

1460744646-1589-ekler-gelistiriliyor-705x290-500x206

Hantal ve gelenekselleşmiş mekanik sistemler yerine elektronik ve nanometre boyutlarında çalışan sistemlere ağırlık veren savunma sanayisi, kullanım alanı giderek yaygınlaşan drone’lar üzerinde de bir takım değişikliklere gidecek. Drone dendiğinde akıllara boyutları büyük olan araçlar geliyor olsa da savunma sanayisi, uzunluğu 15 santimetrenin ve 20 gramın altındaki nano drone örneklerini oluşturmaya başladı. ‘Böcek İHA (insansız hava aracı)’ olarak adlandırılan bu araçlar, kolay kamufle olmalarının yanı sıra tespit edilmeleri zor bir yapıya sahipler. Çalışma sistemleri sebebiyle çıplak gözle görülmeleri de zorlaşacak olan Böcek İHA’ların bazı zamanlarda (daha çok doğal koşullar göz önüne alındığında) hiç görülemeyeceği belirtiliyor.

1310924_d9bd905e1f8065ec01c5c6d779e81c96_640x640

Nano boyutları sebebiyle cebe sığması ve dolayısıyla taşıması da kolay olan Böcek İHA’lar, basit kullanımı sebebiyle daha az eğitim ve pilotaj deneyimi gerektiriyor. Ayrıca ekonomik olmaları da cabası. Böcek İHA’lardan arama kurtarma, kapalı ya da kalabalık alanlarda keşif, büyük engeller için çevrenin analiz edilmesi, olay yeri inceleme ve yakın gözetleme gibi fonksiyonları üzerinden faydalanılması bekleniyor.

Kaynak: Link

Yazar Hakkında

Kerim Dinç

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesinde lisans öğrencisi. Ekonomi, gelecek ve tarih konularına olan ilgisinden dolayı, zamanını daha çok bu konular üzerinde düşünmek, yazmak ve çalışmak için ayırıyor.

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

*