İngiltere’de bir grup bilim insanının ortak çalışması sonucu ortaya çıkan ve ‘akıllı sıra’ teknolojisiyle donatılan sınıflarda öğrenim gören çocukların özellikle matematikteki başarılarının arttığı gözlemlendi.siniflarda-uzay-yolu-cagiw-qugusqiuwqrvzxj2lk9a

İngiltere’nin Durham kentinde bulunan Durham Üniversitesi’nden bilim insanları üç yıllık bir çalışmanın ardından çok kullanıcılı “akıllı sıra” sistemiyle donattıkları sınıfın kapısını öğrencilere açtı. Uzay Yolu adı verilen sınıflarda 400 öğrencinin çoklu dokunma sistemiyle çalışması gözlemlendi.

siniflarda-uzay-yolu-cagirqjfn7q5s0ennspxz03lwa

Uzmanlar tarafından “Geleceğin sınıfı” olarak nitelendirilen sınıflarda öğrenim gören çocukların özellikle matematik dersinde başarılarının arttığı gözlemlendi. Sınıflar öğrencilere farklı bir çalışma ortamı sunuyor. 8-10 yaş arasındaki öğrenciler Akıllı sıralar” sayesinde birbirilerinin yaptıklarını görerek grup aktivitelerine daha çok katılma şansı yakalıyor. Çalışmayı gerçekleştiren ekibin lideri Profesör Liz Burd Daily Mail gazetesine konuşarak “Uzay Yolu” sınıfının öğrencilere klasik sınıflardan farklı olarak kattığı değerleri anlattı.

siniflarda-uzay-yolu-cagipuhagk2e4062vqoguckilq

Burd şöyle konuştu:

Bu sınıfta tüm öğrenciler bütün aktivitelere eşit olarak katılma şansı yakalıyor. Bizim amacımız öğrencilerin sadece öğretmenini dinleyerek bilgi edinmesindense birlikte problem çözerek ve yaratarak çocukların aktif olarak derse katılımını desteklemekti.

Kaynak: Link

Yazar Hakkında

Kerim Dinç

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesinde lisans öğrencisi. Ekonomi, gelecek ve tarih konularına olan ilgisinden dolayı, zamanını daha çok bu konular üzerinde düşünmek, yazmak ve çalışmak için ayırıyor.

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

*