İspanyol doktorlar, bir ilke imza atarak kanser hastasına titanyum göğüs kafesi nakletti. İşte kanser hastasına nakledilen titanyum göğüs kafesinin detayları.

Teknolojik yenilikler, yıllardır tıpta pek çok gelişmeye temel oluşturdu. Örneğin yıllar önce metal iğneler az sayıda üretilip, 1 iğne onlarca kişide kullanılabilirken, bugün plastik iğneler ile her hasta sadece kendisinin kullanabileceği onlarca iğneyi uygun fiyata alabiliyor.

Kısa süre önce ise, teknoloji dünyasında bir dönem çok popüler olup, son dönemde pek fazla konuşulmayan 3D yazıcılar ile bir kanser hastasının hayatı kurtarıldı.

3D yazıcı ile çıkarılan titanyum göğüs kafesi, hayat kurtardı!

İspanyol doktorlar bir kanser hastasının göğüs kafesine kadar yayılan kanseri tedavi ederken, kanserli bölüm ile birlikte hastanın göğüs kafesininde bir bölümünü aldı.

Bunun üzerine hastaya titanyum göğüs kafesi yerleştirmeyi düşünen İtalyan doktor ve Avusturalyalı mühendisler, birlikte çalışarak kanser hastası için3D yazıcıdan çıkarılmış ilk titanyum göğüs kafesini üretti ve üretilen titanyum göğüs kafesi, İtalyan doktorlar tarafından başarı ile nakledildi. Doktorlar, nakil ardından yapılan açıklamada, hastanın 2 hafta sonra taburcu olabileceğini paylaştı.

Titanyum göğüs kafesi, nasıl üretildi?

Avusturalya merkezli Anatomics tarafından geliştirilen titanyum göğüs kafesi için büyük uğraşlar verildi. İlk olarak hastanın göğüs tomografisinin alındı ve bir göğüs kafesi kalıbı çıkarıldı. Sonrasında ise titanyum tozunu elektron ışınları ile eriterek işleyen CSIRO adlı markanın 1.3 milyon dolar değerindeki Arcam 3D yazıcısıyla çıkarıldı.

3D yazıcıların ne kadar güzel bir teknoloji olduğunu bir kez daha ortaya koyan titanyum göğüs kafesi, gelecekte benzer tedavilerin uygulanabileceğini gösteriyor.

KAYNAK

 

Yazar Hakkında

Anıl Akın

Ankara Gazi Üniversitesi İstatistik Bölümü lisans öğrencisi.

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

*