Minnesota’da yaşanan vurulma olayından etkilenen 3D kullanıcısı Marvin Stubbs’da yazıcısıyla bir çözüm üretti. Sürücülerin lisans ve ehliyetleri için plastik bir kılıf geliştiren Hubbs bu sayede trafikte kaos ve yanlış anlaşılmaların önüne geçilebileceğini belirtti.

3D baskılı kılıfın üreticisi Marvin Stubbs

3D baskının birçok farklı alanda alternatif çözümler ürettiğini biliyoruz. Profesyonel veya amatör tüm 3D kullanıcıları bu teknolojiyle hayal güçlerini birleştirerek ortaya önemli işler çıkarıyor. 3D baskı daha erişilebilir olduğundan beri birçok amatör kullanıcının harika işler çıkardığına tanık olıyoruz. Amerika’nın South Carolina eyaletinde yaşayan Marvin Stubbs’ta yazıcısıyla hem kullanışlı hem de yaratıcı ürünler ortaya çıkaran kullanıcılardan biri.Stubbs geçtiğimiz hafta yaşanan tatsız bir trafik olayından etkilenerek hem sürücülerin hem de polislerin çevirmelerde işlerini kolaylaştıracak bir materyal üretti.

Geçtiğimiz hafta Amerika’nın Minnesota eyaletinde sürücü Philando Castile ehliyet ve ruhsatına ulaşırken polis tarafından vurulumuştu. Polisin ‘kıpırdama’ emrine uymadığı ve tehdit edici davranışlar sergilediği gerekçesiyle vurulan sürücünün daha sonra ehliyetini almak için uzandığı anlaşılmıştı. Marvin Stubbs, kamuoyunda huzursuzluk yaratan bu olayın benzerlerinin yaşanmaması adına 3D yazıcısıyla plastik bir kılıf üretti. Stubbs bu kılıfın amacını ve işe yararlılığını şu şekilde ifade ediyor;

”Polisler çevirdikleri araçta kimlerin olduğunu ve bu insanların nasıl amaçları olduğunu bilmiyor bu nedenle temkinle yaklaşıyorlar. Sürücüler, kenara çekildiklerinde polis yaklaşmadan kılıfa ehliyet ve ruhsatlarını koyacaklar; böylece elleri serbest kalacak; yanlış anlaşılma ve kaotik durumların önü kesilecek.”

trafikte-kaos-printing3dnews1

Bu ürün sayesinde sürücülerin evlerine sağ salim dönmesini hedefleyen Stubbs bu ufak ama yararlı kılıfı yalnızca 1.77$ plastik maliyetiyle üretti. Baskısı ise 8 saat süren bu ürünün prototiplemesine başlayan Stubbs, Spartanburg Bölge Amirliği Bürosuyla çalışarak bunları sürücülere dağıtmak istiyor. Ürünün prototipini gören Spartanburg Bölge Amiri Chuck Wright’ın ise bu fikri oldukça beğendiği belirtiliyor.

Kaynak: Link

Yazar Hakkında

Kerim Dinç

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesinde lisans öğrencisi. Ekonomi, gelecek ve tarih konularına olan ilgisinden dolayı, zamanını daha çok bu konular üzerinde düşünmek, yazmak ve çalışmak için ayırıyor.

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

*