Yazmanın da insanoğlunun en doğal ihtiyaçlarından biri olduğunu düşünüyorum. İnsanlar sık sık duygu ve düşüncelerini yazarak daha rahat iletebildiklerini dile getirmişlerdir. Günümüze baktığımızda “yazma” eylemimizi gerçekleştirirken daha farklı şeylerden yararlanır olduk. Örneğin artık not alırken çoğunlukla not defteri uygulamalarından birini tercih ediyoruz. Böylelikle ihtiyacımız olan tüm bilgiler her an yanımızda olan küçük bir aygıtta hazır bulunmuş oluyor.

Doğal ihtiyaçlarını, onları yaratıcılıklarının zirvesinden bir an olsun ayırmadan, nasıl fark etmelerini ve karşılamalarını sağlarız? Fark etmelerini diyorum çünkü öğrenciler genellikle bu ihtiyacın farkında olmuyorlar. Yazmanın insanı rahatlatan bir serüven olduğunu göstermek de bize düşüyor. Teknolojinin yalnızca bir araç olduğuna ve yazma serüveninde kâğıt-kalem ikilisinin kutsal yerinde gözü olmadığına da değinerek dersimde kullandığım uygulamalarla deneyimlerimi aktarmak istiyorum.

Book Press

mzl-zmwreftl

Harika bir kitap oluşturma programı olan Book Press’de öğrenciler sayısız türde kitabı yüksek kalitede hazırlayabilir, sadece iPad üzerinden değil tüm bilgisayarlardan da açılabilir hâlde paylaşabilirler. Genellikle uygulamalarda hazırlanan ürünler yalnız iPad üzerinden açılabilir oluyor. Bu yüzden bana göre Book Press bir adım önde.

Türkçe dersinde, öğrencilerimizin farklı edebî türlerde yazma becerilerini kazanmalarını beklediğimiz düşünüldüğünde Book Press’in sunduğu şiir, hikâye, günlük vb. formatlar ve görsel zenginlik daha yaratıcı ürünler çıkmasını sağlıyor.

Book Press’in en sevdiğim yönlerinden biri de içerisinde sonsuz bir kütüphaneyi de barındırıyor olması, diyebilirim. Kullanıcıların hazırlamış olduğu kitapları, çalışmaya başlamadan önce sınıfta inceleyebilir, öğrencilerin ilk aşamada yol gösterici unsurlardan faydalanmalarını sağlayabilirsiniz.

90c8aedde767a05328e7213813ca56a8

Halftone 2 (Comic Book)

icon175x175

Özellikle okuma saatlerimizde öğrencilerimizin çizgi/foto romanlara karşı büyük bir ilgisi olduğunu gözlemledik. «Peki, o halde neden onlara kendi çizgi/foto romanlarını yaptırmayalım?» diye düşündük. Bunun için Halftone 2 oldukça uygun bir uygulamaydı.

Öğrenciler uygulamayı kullanırken hem eğlendiler hem de farklı bir ürün çıkartmanın zevkini paylaştılar. Uygulamayı sadece çizgi/foto roman oluşturmada değil alışılmışın dışında ders içeriği hazırlamada, öğrencilere röportaj türünü kalıcı şekilde kavratmada da kullanabilirsiniz.

Bu uygulamayla yaptığımız en son çalışma Küçük Prens’le mülâkat gerçekleştirmekti. Öğrenciler kitap atölyesi kitabımızın kahramanı –ki en sevdiğim kitap kahramanıdır– Küçük Prens’le görüştüklerini hayal ederek karşılıklı diyaloglar şeklinde adeta bir dergi formatında ürün tasarladılar.

us-ipad-3-halftone-2-comic-book-creatorKaynak: Link

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

*