Japon şirketi Cocoa motors, el çantasına sığan 3 kiloluk bir “araba” üretti.

150810233350_car_in_a_bag_624x351_cocoamotors

Japon Cocoa Motors şirketinde çalışan Kuniako Saito ile ekibi, toplu taşıma sisteminin en yoğun olduğu dünya şehirlerinin başında yer alan Tokyo için yeni bir yardımcı ulaşım çözümü geliştirdi. 26 yaşındaki mühendisin ilk prototipini ürettiği WalkCar isimli motorlu kaykay, alüminyum gövdeye, 2.5-3 kilogram ağırlığa ve 15 inçlik bir dizüstü bilgisayar boyutlarındaki ince bir alüminyum tablete monte edilmiş dört teker ve elektrikli motorlarından oluşuyor.

walkcar-930x549 (1)

VentureBeat’in haberine göre, kaykay-segway melezi bir taşıyıcı olarak nitelendirilebilecek aracın ev ve sokak için olmak üzere iki versiyonu bulunuyor. İki versiyon da 120 kilograma kadar ağırlık taşıyabiliyor. Üç saatte şarj edilen walkcar, küçük kaldırımlar ve hafif yokuşları çıkabiliyor. Ağırlık verilen nokta değiştirilerek kumanda edilen araba saatte 10 kilometre hıza çıkabilen araç üç saatlik şarjla 12 kilometreye kadar yol yapabiliyor.

 

150810233251_car_in_a_bag_624x351_n_nocredit

WalkCar’ı esasen toplu taşıma durakları arasına koşuşturup duran Japon çalışanları düşünerek geliştirdiğini söyleyen Kaito, hareket becerisi azalmış hasta veya yaşlı kimseler için de mobiliteyi artırabilecek bir yardımcı olarak kullanılabileceği düşüncesinde. 2016 baharında piyasaya sürülmesi beklenen Walkcar 120 kiloya kadar olan kişileri taşıyabiliyor.

Kaynak: Link, Link

Yazar Hakkında

Kerim Dinç

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesinde lisans öğrencisi. Ekonomi, gelecek ve tarih konularına olan ilgisinden dolayı, zamanını daha çok bu konular üzerinde düşünmek, yazmak ve çalışmak için ayırıyor.

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

*